Švenčionėlių seniūnija

Švenčionių g. 3
LT-18215 Švenčionėliai
Tel. (8~387) 31 332

Seniūnijoje gyvena 2200 gyventojų. Yra 75 gyvenamosios vietovės.
Seniūnijos plotas sudaro 233 kv. kilometrų. T.sk. miškai sudaro 77 kv.kilometrus, žemės ūkio naudmenos – 106 kv. kilometrus. Gyventojų skaičiumi skaitlingiausias kaimas yra Pašaminė, kurioje gyvena 389 gyventojų, Trūdų – 356 gyventojai.
Švenčionėlių kaimiškoji seniūnija išsidėsčiusi aplink Švenčionėlių miestą. Tolimiausia gyvenvietė nuo centro yra 25 kilometrų atstumu – Beržijos kaimas. Seniūnijos teritorijoje yra daug vaizdingų ežerų: Kretuono, Vajuonio, Švento, Kampuočio ir kiti. Didžiausias yra Kretuono ežeras. Kretuono ežere yra šešios salos, kurias labai mėgsta paukščiai. Kretuono ežeras paskelbtas ornitologiniu draustiniu. Aukštumų ketera skiria du didžiuosius upynus: Nemuno ir Dauguvos. Prie Kretuono ežero gausu archeologinių paminklų. Unikali Kretuonų gyvenvietė mena neolito laikus.
Seniūnijoje gimė ir gyveno įžymūs žmonės: etnografė Pranė Dundulienė, kilusi iš Pilypų kaimo, kraštotyrininkas Ignas Šilkinis, kilęs iš Santakos kaimo.
Seniūnijos teritorijoje yra 2 architektūros paminklai: J.Blažio svirnas S.Pašaminės kaime, 20-ies sodybų Kretuonų gatvinis kaimas.
Yra daug archeologinių paminklų – akmens amžiaus gyvenvietės ir pilkapiai. Lankytinos vietos: Reškutėnų pradinės mokyklos muziejus ir žydų sušaudymo vieta Platumų kaime.
Pagrindiniai verslai seniūnijoje yra žemės ūkio kultūrų auginimas ir perdirbimas, uogų ir grybų supirkimas, medžio apdirbimas. Gausūs seniūnijos miškai teikia galimybę verstis uogų ir grybų surinkimu. Sezono metu miško gėrybių rinkimas tampa papildomu pajamų šaltiniu nemažai daliai seniūnijos gyventojų. Vasaros – rudens mėnesiais seniūnijoje atidaroma nemažai punktų, superkančių iš gyventojų miško gėrybes ir vėliau parduodančių jas stambesniems verslininkams. Kaip viena iš stipresnių ne tik seniūnijos, bet ir viso rajono įmonių, paminėtina Alberto Masevičiaus įmonė “Girios”. Ji jau virš 10 metų dirba ir sėkmingai verčiasi grybų ir uogų supirkimu bei pirminiu apdorojimu. Šioje įmonėje dirba 91 darbuotojas. Per metus įmonė superka apie 2000 tonų uogų ir grybų. Savo produkciją eksportuoja į Europos sąjungos šalis.
Seniūnijoje yra du medicinos punktai: Pašaminės ir Reškutėnų. Pašaminės medicinos punktas yra S. Pašaminės kaime, tel. (8~387) 41 222. Reškutėnų medicinos punktas yra Reškutėnų kaime, tel. (8~387) 47 616.
Seniūnijos teritorijoje yra 3 bibliotekos: Trūdų, Pašaminės, Reškutėnų. Kaimo klubas yra S. Pašaminės kaime. Trūdų kaime įsikūrusi viena iš stambesnių UAB “Melinga”, kuri per metus vykdo kelių statybos darbų ir hidro statybos darbų apie 3 mln. Lt. Šioje įmonėje dirba 42 darbuotojai.
Seniūnijos teritorijoje veikia 5 individualios parduotuvės. Dvi parduotuvės yra Trūdų kaime, viena parduotuvė Pašaminės kaime, dvi parduotuvės Reškutėnuose.
Seniūnijoje yra viena bažnyčia Reškutėnuose, kuri pavadinta šv. Izidoriaus vardu.
Lankytinos vietos: Burbų koplystulpis, Vytauto Didžiojo paminklai Rekučių ir Pervieniškės kaimuose (pastatyti 1936 m.).

Share

Author: admin

Share This Post On